کاربرد لیزر در جراحی بینی

یکی از جدیدترین روش های در دسترس برای جراحی بینی استفاده از لیزر است. عمل بینی با لیزر به مراتب از جراحی بینی سنتی کمتر تهاجمی تر است ولی خوب جراحی زیبایی بینی با لیزر یک سری محدودیت ها و معایبی دارد که حضورتان عرض خواهد شد.
برای جراحی های کوچک بینی کارایی دارد
با استفاده از لیزر در عمل بینی وسعت جراحی به مراتب نسبت به عمل بینی سنتی کمتر خواهد بود. در هنگام برش با لیزر به مراتب خسارت بیشتری در لایه بیرونی پوست بینی بوجود می آید به طوری که می توان گفت برش با تیغ جراحی توسط جراح مجرب و با تجربه رد بسیار کمتری نسبت به لیزر در نمای بیرونی بینی دارد ولی در برش های داخلی مربوط به حذف پوست اضافی لیزر از تیغه می تواند کارآمدتر باشد هرچند در این مورد هم به جرات می توان ادعا کرد چنانکه جراح ظرافت و تجربه و تخصص کافی در استفاده از تیغ جراحی داشته باشد مطمئنا تیغ را بر لیزر ترجیح خواهد داد.
همچنین لیزر می تواند در برش بینی های با پوست ضخیم عملکرد مناسبی داشته باشد و حتی در رفع برخی ناهمگونی های ظاهری بینی هم میتوان از لیزر استفاده کرد. هرچند با توجه به تکنولوژی و دستگاه های موجود برش با لیزر را برای جراحان تازه کاری که هنوز به اندازه کافی در استفاده از تیغ جراحی مهارت ندارند توصیه می کنیم ولی گوشزد می کنیم که از لیزر برای برش غضروف نباید بهره برد.
بهبودی سریعتر بعد از جراحی بینی
از آنجا که لیزر در جراحی های به نسبت کوچک بینی کارایی دارد بنابراین دوره نقاهت بعد از این نوع عمل بینی کوتاهتر است . بالاخص که معمولا از لیزر برای برش غضروف استفاده نمی شود بنابراین شکستگی و کبودی و صدمه به بافت ها به مراتب کمتر از رینوپلاستی کلاسیک است. در برخی موارد حتی نیازی به پانسمان هم نخواهد بود.
تصحیح ناهنجاری های بینی
عمل بینی با لیزر برای کسانی که از مشکلات پوستی بیش از مشکلات ساختاری رنج می برند مناسب است. این تکنولوژی می تواند باعث جلوگیری از رشد پوست شده و در درمان پوست های بیش از حد ضخیم یا زخم های ایجاد شده در اثر حذف سرطان پوست از بینی یا اطراف بافت مفید باشد. از طریق نازک شدن و حذف پوست اضافی جراحی بینی با لیزر می تواند در ظاهر بینی تغییرات مثبتی ایجاد کرده، پوست را روشن نماید.
ما جراحی بینی با لیزر را برای بینی هایی که مشکل ساختاری دارند اصلا مفید نمی دانیم و معتقدیم استفاده از لیزر برای برش در ناحیه غضروف خطر آفرین و مشکل ساز است.