۱-  نكات مورد توجه براي قبل ازعمل

لازم است بيماران گرامي صبح راس ساعت مقرر به كلينيك مراجعه نمايند و حتما ، حداقل ۸ ساعت قبل از مراجعه به كلينيك به طور كامل ناشتا باشند .
همراه داشتن مدارك بستري و يك نفر همراه براي بيماران گرامي الزاميست .
لازم است خانم ها بدون آرايش، زيور آلات و لاك ناخن بوده و آقايان بدون ريش باشند .
درصورتي كه شب قبل از عمل دچار بدخوابي شديد ميتوانيد يك عدد قرص آلپرازولام۰٫۵ ميل كنيد تا راحت بخوابيد و  استرس نداشته باشيد .
۲-  نكات مورد توجه براي بعد ازعمل جراحي
در جراحي زيبايي، پس از اتمام عمل بيمار به صورت كاملا هوشيار بوده و مشكل خاصي نخواهد داشت و تا حدود سه الي چهار ساعت بعد از عمل مرخص ميشود .
بالا نگهداشتن زير سر، گذاشتن كمپرس سرد كنار بيني  و زير چشم تا حداقل ۴۸ساعت بعد از عمل جراحي، صحبت نكردن زياد و انجام حركت سنگين، از عوامل بسيار مهمي هستند كه در صورت رعايت،  بيني ورم بسيار كمتري خواهد كرد .
خوردن غذاي نرم تا یک هفته توصيه ميشود و بعد از آن غذاي ميكس و معمولي ميل كنيد و از مصرف خوراكي هاي بسيارسفت كه نياز به جويدن زياد دارند مانند سيب، هويج و… به مدت يك هفته پرهيز نماييد .
نوشيدن آب ميوه هاي طبيعي به مقدار زياد توصيه ميشود و مصرف داروهاي تجويز شده براي شما از ۱۲ ساعت بعد از عمل الزاميست .
تامپون هاي قرار داده شده در داخل بيني بيمار معمولا قبل از ترخيص خارج ميشود تا بتوانيد از راه بيني تنفس داشته باشيد، مگر در مواردي خاص .
 البته يك ماه اول به دليل داشتن ورم داخل بيني، كمي تنفس سختر از قبل خواهد بود كه با شستشو بهتر ميشود .
زمان مراجعه بيمار به مطب جهت باز كردن گچ بيني، بين پنج روز تا يك هفته بعد ازعمل ميباشد كه دراين مدت به گچ بيني نبايد آب بزنيد .
قبل از مراجعه به مطب جهت باز كردن پانسمان بيني،  حتما دوش بگيريد تا گچ روي بيني كاملا شل شود .
(درصورت افتادن گچ زير دوش، نگران نشويد) و سپس به مطب مراجعه فرماييد .

۳- روش مصرف داروها

استفاده از كپسول سفالكسين هر شش ساعت، كپسول نوافن هر۶ساعت و قطره فنيل افرين هر ۸ ساعت به مدت سه روز، سشتشو داخل بيني با سرم حداقل هر ۸ ساعت (براي خارج كردن ترشحات ميتوانيد از گوش پاك كن استفاده كنيد) بعد از شستشو داخل بيني را حتما با پماد تتراسايكلين چرب كنيد .
بيماران گرامي،  مخصوصا با پوست چرب و ضخيم از خوردن غذاي شور و پرچرب اجتناب نمايند و مصرف ترشيجات را كاهش دهند تا روند كاهش تورم بهتر طي شود لازم به ذكر است هر نوع بيني بعد از جراحي متورم ميشود و به نسبت كيفيت پوست و رعايت نكات، زماني جهت برطرف شدن تورم نياز دارد كه از شش ماه تا دو سال متغير است و تا دو هفته اول بعد از عمل تورم زيادتر مي شود، نوك بيني هميشه بيشتر متورم ميشود و زمان بيشتري براي كاهش ورم نياز دارد .
تعويض چسب به روش صحيح و به موقع كمك زيادي به كاهش تورم ميكند اما تاثيري در فرم نهايي بيني ندارد .
ممكن است در روزهاي اوليه بعد ازعمل، بيني كمي كج به نظر برسد و يا سوراخ هاي بيني نامتقارن باشد، نگران نباشيد با كاهش تورم برطرف خواهند شد .
بسيار احتياط كنيد هيچگونه ضربه اي به بيني نخورد مخصوصا هفته هاي اوليه پس ازعمل جراحي .
در صورت امكان مستقيم بخوابيد تا ضربه اي به بيني وارد نشود .